Czuwaj! Obóz zbliża się wielkimi krokami, więc zaczynamy bezpośrednie przygotowania.
Zanim o ekwipunku – krókie słowo do rodziców:
Drodzy rodzice,
już za chwilę zaczynamy obóz. Nie może się on obejść bez kwaterki, na którą w gronie bardziej doświadczonych harcerzy i kadry wyruszamy na parę dni przed przyjazdem uczestników. Budowane są wtedy stołówka, kuchnia, ziemianka, pomosty, myjki oraz latryny. W naszym środowisku od kilku lat na kwaterkę zapraszamy rodziców harcerek i harcerzy. Jest to czas, kiedy możemy wspólnie popracować i lepiej się poznać. Oczywiście nie trzeba przyjeżdżać na całą kwaterkę, można przyjechać na krótszy okres czasu – dzień, dwa lub trzy, w zależności od możliwości. Osoby, które pojechały na kwaterkę jeden raz, chętnie jeżdżą na nią w kolejnych latach – to dobry sposób na aktywny wypoczynek.
Jeżeli nie mają Państwo możliwości na przyjazd, bardzo mile widziana będzie również pomoc w przetransportowaniu nas na miejsce obozowe. W odróżnieniu od transportu uczestników autokarem, na kwaterkę dostać się musimy autami. Nasz tegoroczny obóz odbywa się w Lubaniewicach, gdzie podróż autem zajmuje poniżej dwóch godzin jazdy. Szczególnie zachęcamy właścicieli dużych samochodów.
Będziemy niezmiernie wdzięczni za każdą pomoc. Termin kwaterki to 30.06-05.07. Zbiórka o godz. 8:40 na Parkingu Galerii Gryf, wyjazd o godz. 9:00 i kierujemy się na tę lokalizację.
Czekamy na wasze zgłoszenia do dh. Oskara pod nr 517251133
Pakujemy się w duży plecak turystyczny (ok. 45-65l) – nie walizkę ani torbę. Istotne jest by każdy harcerz spakował się sam, żeby potrafił też zrobić to na obozie, kiedy będzie to konieczne. Przypominamy o zasadzie, że dobrze spakowany harcerz nie niesie nic w rękach. To co jest przytroczone do plecaka nie powinno się bujać ani obijać.
Jako poradnik polecamy jeden ze starych fimów instruktażowych stworzonych przez harcerzy z naszego Szczepu 🙂
Lista potrzebnych rzeczy:
- pełne umundurowanie, czyli:
- bluza mundurowa
- spodnie mundurowe krótkie…
- …i długie
- pas
- getry
- wywijki
- rogatywka
- śpiwór
- karimata
- mały plecak na gry (w ostateczności może być duży plecak, trzeba będzie zabrać podręczne rzeczy, przydatne podczas gier oraz całodniowych wyjść z obozu)
- długie spodnie – (oprócz mundurowych, jakieś inne ciemne, polecany dres; natomiast dżinsy stanowczo odradzamy)
- krótkie spodenki (2-4 szt., mogą być sportowe)
- ciemny polar, bluza lub sweter
- kurtka przeciwdeszczowa w stonowanych kolorach
- min. 7 koszulek (będzie możliwość prania – jeżeli ktoś ma z zeszłych obozów lub wydarzeń harcerskich to zachęcamy)
- 7 par skarpetek
- 7 par majtek
- klapki (najlepiej gumowe) lub ewentualnie sandały
- buty ciężkie (trekkingowe) – w ciemnych kolorach (mundurowe)
- buty lekkie (np. trampki), sportowe (np. do grania w piłkę nożną, biegania, itp.)
- strój na połowinki (koszula lub ładniejsza koszulka – chodzi jedynie o to, żeby wyglądać bardziej odświętnie niż na co dzień, ale też bez przesady 😉 )
- strój sportowy
- rzeczy do higieny osobistej: szampon, mydło, szczoteczka do zębów, pasta, dezodorant
- preparat na komary
- szare mydło do prania ubrań i mycia się (najlepiej w kostce, „Biały Jeleń” lub „Biały Wielbłąd”)
- miska – plastikowa miska do mycia się w myjkach ok. 9-18 l
- przyjmowane leki – oraz notatka jak są przyjmowane (zgodnie z przepisami ze względu na bezpieczeństwo leki przechowuje kadra)
- 2 duże ręczniki/ręcznik szybkoschnący z mikrofibry
- okulary przeciwsłoneczne
- czapka na słońce (jeżeli nie będzie czapki to rogatywka)
- krem przeciwsłoneczny (najlepiej mały, albo jeden na zastęp)
- kąpielówki
- kubek i menażka
- niezbędniki: nóż, widelec, łyżka
- butelka z filtrem!
- pakiet biszkopta wymieniony poniżej: (szczególnie ważne)
- latarka
- nóż
- kompas
- notatnik
- karty na stopnie
- 2 długopisy, ołówek i gumka
- nici (czarna, ciemnozielona, biała, czerwona i brązowa) + minimum 2 igły
- obrzędowa osobista chorągiewka (instrukcje rozesłane do zastępowych)
- rękawiczki robocze/ogrodnicze do pracy, miarka
- ubrania na pionierkę (można pobrudzić się żywicą)
- wydrukowane karty na stopnie
- pieniądze na drobne wydatki (na obozie jak co roku będzie sklepik, jednak nie bierzecie za dużo pieniędzy, bo łatwo zgubić)
Do wzięcia na zastęp:
- proporzec
- apteczka (uzupełniona)
- telefon
- kociołek
Polecamy nie zabierać najlepszych ubrań i innych rzeczy, ze względu na ryzyko zniszczenia itp.
NIE zabieramy telefonów, powerbanków, słuchawek oraz wszelkich sprzętów i urządzeń elektronicznych! Zabrane bez pozwolenia urządzenia będą konfiskowane i oddane po obozie, lecz nie możemy odpowiadać za stan tych urządzeń!
Można wziąć jedzenie na drogę, lecz nie za dużo, tak, aby pierwszego dnia harcerz był to w stanie zjeść. Przechowywanie jedzenia w namiotach lub poza nimi przez harcerzy jest zakazane ze względu na przepisy i bezpieczeństwo!
Kontakt z dziećmi będzie odbywał się przez telefony kadry w wyznaczonych godzinach w trakcie obiadu i ciszy poobiedniej (ok. 14 – 15.30). Przed obozem pojawi się jeszcze dokładne ogłoszenie z numerami kontaktowymi oraz godzinami.